damskie buty do trekkingu

Damskie buty trekkingowe – postaw na jakość

Górskie trasy kuszą nie tylko swoim krajobrazem, ale także możliwością obcowania z naturą oraz przetestowania swoich możliwości fizycznych. Zanim jednak podejmie się decyzje co do konkretnej destynacji, warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiedni sprzęt – taki jak wysokiej jakości buty trekkingowe damskie. W przypadku kobiet cała trudność przy doborze obuwia tego typu leży z znalezieniu odpowiedniego modelu, który byłby zarazem odpowiednio zabudowany, a przy tym również dość lekki i przewiewny. Mięśnie nie powinny dodatkowo męczyć się w czasie marszu za sprawą niedopasowanego lub ciężkiego obuwia. Wybór odpowiedniego modelu nie musi być trudny – osprzętowanie wysokiej jakości zapewni wysokie komfort w czasie trekkingu.

Które damskie buty trekkingowe wybrać?

Warto wiedzieć, że mimo ich popularności, niskie damskie buty do trekkingu nie są najlepszym rozwiązaniem z kilku względów. Po pierwsze – są wycięte w taki sposób, że odsłaniają kostkę, przez co nie zabezpieczają jej odpowiednio. Kończyny narażone są na skręcenia i stłuczenia. Tego typu buty jednak znakomicie sprawdzają się w przypadku wędrowania po płaskim terenie, a ich niewielki ciężar stanowi dodatkową zaletę w czasie wielogodzinnego marszu. Damskie buty trekkingowe muszą jednak być właściwie wzmocnione, jeśli mają okazać się bardziej uniwersalne. Mogą być wówczas noszone zarówno podczas dłuższych tras, jak również na stromych podejściach w górach. Stopa nie może “pływać” wewnątrz obuwia, a więc konieczne jest nie tylko dokładne dobranie rozmiaru, ale również mocne sznurowanie, a także odpowiednia skarpeta, która pomoże uniknąć powstania otarć.

jakie buty damskie trekkingowe

Ważna jest również cyrkulacja powietrza. Latem, kiedy najwięcej osób decyduje się wybrać na górski szlak, a temperatury szybują w górę, oddawanie ciepła oraz wilgoci jest bardzo ważne. Dobrej jakości obuwie musi posiadać wywietrzniki, specjalne siateczki oraz dobrze skonstruowaną wkładkę, dzięki którym stopa się nie przegrzeje. Jeśli z kolei preferujemy wprawy zimą, lub w bardziej utrudnionych warunkach, damskie buty trekkingowe muszą być do tego odpowiednio przystosowane. Skórzane obuwie warto bardzo często impregnować i czyścić po każdy wyjściu w góry, a modele wykonane z funkcyjnych materiałów okażą się znacznie szybciej wysychać oraz zapewniać cyrkulację powietrza. Warto więc zastanowić się, na jakie trasy oraz warunki pogodowe będą wystawione buty.

Podeszwa jest jednym z najważniejszych elementów obuwia trekkingowego, ponieważ za sprawą swojego kształtu pozwala na stabilne stawianie kroków na podłożu różnego typu. To właśnie odpowiednio powycinany bieżnik pozwala chronić stopę przed ześlizgnięciem się z niezabezpieczonej skały lub zapadania się w grząskim gruncie. Buty trekkingowe damskie bezwzględnie muszą posiadać podeszwę, która nie będzie całkowicie płaska, ani tym bardziej śliska. To, jak dobrze ułożona jest cała stopa w bucie, decyduje zarówno o bezpieczeństwie na szlaku, jak również o zadowoleniu z całej wyprawy – pamiętaj o tym kompletując sprzęt trekkingowy.